Znajdz nocleg
Linie metra
Parkingi P+R
 
Kurs NBP: 0.1679 PLN
   
Artykuły o Pradze
Praga Apartamenty w Centrum
Praga Akademiki
   
  
Internet:
www.wirtualnapraga.pl
biuro@wirtualnapraga.pl
Praga - Noclegi w Pradze
Adres:
TRAVEL PRICE
59-920 Bogatynia
ul. Sudecka 6
Tel.:
502 669 442
   Warto zobaczyć

Hradczany kojarzą się najbardziej z Zamkiem Praskim (Pražský hrad), będącym symbolem czeskiej państwowości. Kompleks zamkowy jest jednym z największych na świecie tego typu obiektów. Jest to monumentalny zespół budowli pałacowych, urzędowych, kościelnych, fortyfikacyjnych i mieszkalnych we wszystkich stylach architektonicznych.

Rozciąga się wokół trzech dziedzińców na powierzchni 45 hektarów. Początkowo był siedzibą czeskich książąt i królów. Od 1918 r. w Zamku Praskim rezyduje Prezydent Państwa. Wzgórze zamkowe odwiedzają tłumy a największe wrażenie na zwiedzających robi Katedra św. Wita. Wspaniały widok na Pragę rozciąga się z tarasu prawie stumetrowej Wielkiej Wieży katedry. Warto poświęcić więcej czasu na zobaczenie wszystkich miejsc i zabytków Zamku Praskiego.

Po obejrzeniu Pałacu Królewskiego i Katedry św. Wita można odpocząć w Ogrodach Królewskich z letnimi pałacami, tarasami widokowymi, oranżerią i fontannami. Do murów obronnych Zamku przylega malownicza Złota Uliczka z miniaturowymi domkami. Według legendy mieszkali tam dawniej alchemicy i złotnicy, co dało jej swoistą nazwę.

Hradczany to przede wszystkim kompleks zamkowy, ale nie tylko. Warto jeszcze zobaczyć inne kościoły i klasztory jak np. pierwszy w Czechach klasztor Kapucynów z 1600 roku czy Loretę – cel licznych pielgrzymek i przywracania wiary katolickiej w Państwie Czeskim. Innym ważnym klasztorem rywalizującym nawet z siedzibą władców jest klasztor na Strahovie. Tuż przed Zamkiem Praskim wokół placu hradczańskiego swoją urodę prezentują cztery wspaniale zdobione pałace. Okazały Pałac Arcybiskupi, Pałac Sternbergów z początku XVIII wieku oraz Pałac Martinicki i Schwarzenbergów.

Poza słynną Złotą Uliczką warto jeszcze zajrzeć na nie mniej uroczą ulicę Nowy Świat. Zamieszkiwała ją biedniejsza część społeczeństwa i stąd jej inny styl architektoniczny niż w pozostałych częściach Hradczan. Jednakże skromne domy były ozdabiane w miarę możliwości jej mieszkańców i dzisiaj ta stosunkowo niska zabudowa roztacza sielską i bajkową atmosferę. Im dalej od Zamku Praskiego tym mniej turystów a wieczorem takie miejsca zupełnie pustoszeją. Warto, więc wybrać się tam po zmroku i odkrywać mniej znane i odwiedzane zakątki na Hradczanach. 

Zmęczonym i spragnionym polecamy Gospodę u Černého Vola serwującą pyszne piwo kuflowe i najlepszy w Pradze Nakládaný Hermelin (ser pleśniowy z oliwą, czosnkiem i ziołowymi przyprawami).

Więcej informacji: www.hrad.cz

<< wróć 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hradczany i Zamek Praski
Most Karola
Mala Strana
Stare Miasto
Plac Wacława
 
 
 
 
Strona główna | Szukaj | Noclegi | Aktualności | Warunki rezerwacji, RODO | Przydatne informacje | Co warto zobaczyć | O nas

   

Copyright by Wirtualnapraga.pl
All right reserved
Wirtualna Praga - Najtańsze Noclegi w Pradze.