Znajdz nocleg
Linie metra
Parkingi P+R
 
Kurs NBP: 0.1679 PLN
   
Artykuły o Pradze
Praga Apartamenty w Centrum
Praga Akademiki
   
  
Internet:
www.wirtualnapraga.pl
biuro@wirtualnapraga.pl
Praga - Noclegi w Pradze
Adres:
TRAVEL PRICE
59-920 Bogatynia
ul. Sudecka 6
Tel.:
502 669 442
   Warto zobaczyć

Najsłynniejszy zabytek Pragi należący do najstarszych i najznakomitszych budowli tego typu w Europie. Budowę mostu rozpoczęto na polecenie Karola IV w roku 1357 a zakończono na początku XV wieku. Powstał on w miejscu dawnego mostu Judyty istniejącego od 1172 roku i zniszczonego podczas powodzi w 1342 roku. Po moście Judyty została jedynie niższa wieża położona od strony Malej Strany, wyższa wieża mostowa należy już do Mostu Karola i jest dziełem sławnego budowniczego i rzeźbiarza Petera Parlera.

Most ma 515 m długości i 10 m szerokości, zbudowany jest z sześcianów piaskowca i wspiera się na szesnastu łukach. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie i mogły się tu minąć jednocześnie aż cztery powozy. Z obydwu stron mostu można podziwiać wspaniałą galerię rzeźb i posągów umieszczonych na szczytach filarów.

Od strony Starego Miasta widoczna jest staromiejska wieża mostowa, będąca pierwowzorem wieży mostowej od Malej Strany. Jest uważana za najpiękniejszą średniowieczną wieżę w Europie i oprócz celu obronnego pełniła zasłużenie funkcje reprezentacyjne.

Zarówno wieża mostowa Malej Strany jak i Staromiejska Wieża Mostowa mają swoje galerie widokowe, przy czym z pierwszej roztacza się wspaniała panorama Starego i Nowego Miasta a z drugiej możemy podziwiać Hradczany i niżej położoną Malą Stranę.

Obecnie Most Karola przyciąga tysiące turystów i jest głównym połączeniem dla ruchu pieszego między Malą Straną i Hradczanami a Starym Miastem. W ciągu dnia pełen straganów z pamiątkami, grajków, kataryniarzy, malarzy i rysowników. Najpiękniejszy jesienią, najlepiej wcześnie rano, gdy spowity jest mgłą i gdy nie ma jeszcze wielu turystów.

Mostów Praga ma aż 17, powstają też nowe, ale tylko Most Karola jest tak wyjątkowy i tak mocno działa na wyobraźnię każdego, kto chce się cofnąć myślami w czasie i poczuć magię tego wspaniałego miejsca.

<< wróć 
 
 
 
 
 
 
Hradczany i Zamek Praski
Most Karola
Mala Strana
Stare Miasto
Plac Wacława
 
 
 
 
Strona główna | Szukaj | Noclegi | Aktualności | Warunki rezerwacji, RODO | Przydatne informacje | Co warto zobaczyć | O nas

   

Copyright by Wirtualnapraga.pl
All right reserved
Wirtualna Praga - Najtańsze Noclegi w Pradze.