Znajdz nocleg
Linie metra
Parkingi P+R
 
Kurs NBP: 0.1679 PLN
   
Artykuły o Pradze
Praga Apartamenty w Centrum
Praga Akademiki
   
  
Internet:
www.wirtualnapraga.pl
biuro@wirtualnapraga.pl
Praga - Noclegi w Pradze
Adres:
TRAVEL PRICE
59-920 Bogatynia
ul. Sudecka 6
Tel.:
502 669 442
   Warto zobaczyć

Mala Strana jest przepiękną dzielnicą Pragi położoną u podnóża Zamku Praskiego, graniczącą z jednej strony z zielenią parku Petrzyn a z drugiej otoczona rzeką Wełtawą i rzecznymi kanałami wyspy Kampa.

Dzielnica została założona w 1257 roku przez króla Przemysława Otokara II na miejscu dawnego podgrodzia Zamku Praskiego. Mala Strana szczyci się ogromną ilością bogato zdobionych barokowych pałaców oraz starych domów z pięknymi portalami i niezwykle uformowanymi szczytami.

Centrum stanowi prostokątny Plac Malostranski z dominującą bryłą kościoła św. Mikołaja i mieszczańskimi kamienicami z początku XVI wieku. Kościół był niedawno odnowiony i nie można go ominąć przy zwiedzaniu miasta gdyż uchodzi on za najpiękniejszą barokową budowlę w całych Czechach. Bryła kościoła z racji jej wymiarów najładniej prezentuje się z większej odległości a dobrym punktem widokowym jest np. Plac Hradczański od strony schodów.

Mala Strana na szczęście zachowała wiele ze swojego dawnego charakteru a jej kręte i wąskie uliczki tworzą tajemniczy i romantyczny nastrój. Największa ilość niepowtarzalnych ogrodów zamkowych w całej Pradze, pozwala zachwycać się ich urodą, szczególnie na wiosnę i latem, kiedy kwiaty budzą się do życia a zieleń jest najbardziej soczysta. Ogrody pałacowe obrazują inwencję twórczą i poczucie piękna czołowych artystów okresu baroku.

Kampa, wyspa oddzielona od Malej Strany odnogą Wełtawy zwaną Czarcim Potokiem, jest najspokojniejszym zakątkiem tej dzielnicy i znakomitym punktem widokowym na największą rzekę Wełtawę. Wyspa zwana też Praską Wenecją kryje wiele tajemnic ukrytych w licznych młynach napędzanych przez wody potoku poruszające młyńskie koła.

Najbardziej znanym zabytkiem Malej Strany jest oczywiście słynny Most Karola łączący dzielnicę ze Starym Miastem. Obowiązuje tu obecnie jedynie ruch pieszy, pełno jest miejsc ze straganami, muzykami i wyrobami miejscowych rzemieślników. Warto wejść na szczyt wieży mostowej i obejrzeć z góry „rzekę” turystów powoli przesuwających się wzdłuż mostu oraz zobaczyć niezwykłą panoramę Hradczan i Malej Strany.

Na zachód od Malej Strany wznosi się nad miastem wzgórze Petrzyn zwieńczone wieżą widokową wykonaną w 1891 roku na wzór wieży Eiffla. Obecnie ze ścieżki pnącej się stokiem wzgórza otwierają się wspaniałe widoki na Pragę. Park jest szczególnie popularny wiosną, gdy kwitną tu drzewa owocowe, a zakochani wypoczywają na ławkach i zielonej trawie.

<< wróć 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hradczany i Zamek Praski
Most Karola
Mala Strana
Stare Miasto
Plac Wacława
 
 
 
 
Strona główna | Szukaj | Noclegi | Aktualności | Warunki rezerwacji, RODO | Przydatne informacje | Co warto zobaczyć | O nas

   

Copyright by Wirtualnapraga.pl
All right reserved
Wirtualna Praga - Najtańsze Noclegi w Pradze.