Znajdz nocleg
Linie metra
Parkingi P+R
 
Kurs NBP: 0.1679 PLN
   
Artykuły o Pradze
Praga Apartamenty w Centrum
Praga Akademiki
   
  
Internet:
www.wirtualnapraga.pl
biuro@wirtualnapraga.pl
Praga - Noclegi w Pradze
Adres:
TRAVEL PRICE
59-920 Bogatynia
ul. Sudecka 6
Tel.:
502 669 442
   Warto zobaczyć

Serce Pragi, magiczne miejsce, wspaniała architektura, i niezwykła atmosfera… tak najkrócej można określić Stare Miasto wraz ze swoim rynkiem. Już pod koniec XI wieku pojawiły się pierwsze wzmianki na temat Placu Targowego obecnie Rynku Starego Miasta. Z czasem pojawiły się kolejne kościoły, domy, uliczki oraz ratusz, co spowodowało powstanie nowego centrum Pragi.

Ulice wokół rynku zamknięte są dla ruchu kołowego, ale i tak jest to najbardziej ruchliwa część Pragi tylko, że tym razem powodem są tłumy turystów z całego świata. Każde miejsce czy boczna uliczka skrywa znakomite zabytki, kościoły i pięknie zdobione kamienice.

Idąc od strony Placu Wacława najczęściej kierujemy się w stronę rynku i naturalnie pierwszym napotkanym zabytkiem jest wznosząca się wysoko Wieża Prochowa łącząca Stare i Nowe Miasto. Początkowo pełniła funkcje obronne, później miała charakter reprezentacyjny a od XVIII wieku służyła jako skład prochu strzelniczego i stąd jej dzisiejsza nazwa. Młodszym sąsiadem Wieży Prochowej jest perła praskiej secesji, Dom Miejski z początku XX wieku. Odbywa się tu m.in. międzynarodowy festiwal muzyczny Praska Wiosna.

Głównym punktem rynku jest oczywiście Ratusz Staromiejski z 1338 roku i jego charakterystyczny zegar Orloj, chluba i arcydzieło techniki na skalę światową.

Najważniejszym kościołem Starego Miasta jest kościół Tynski z wysokimi wieżami górującymi nad domami wschodniej ściany rynku. Budowę tej świątyni zaczęto w 1350 roku i wkrótce stał się on głównym kościołem Pragi. Szczególnie zjawiskowo prezentuje się po zmierzchu, gdy włączona jest świetlna iluminacja ożywiająca bryłę kościoła i charakterystyczne iglice obydwu wież.

Warto też obejrzeć wnętrza kościoła św. Mikołaja zajmującego jedno z naroży Rynku i przyjrzeć się bajkowej fasadzie rokokowego pałacu Goltz-Kinskich.

Stare Miasto zadziwia i zachwyca różnorodnością architektoniczną, zaskakuje historią będącą odzwierciedleniem wielu znamiennych, często tragicznych dla narodu czeskiego zdarzeń. Przez Stare Miasto przebiega dawny Trakt Królewski zaczynający się przy dzisiejszej Wieży Prochowej i biegnący dalej przez Most Karola, Malą Stranę aż do Zamku Praskiego.

Latem większość uliczek Starego Miasta zastawiona jest straganami i letnimi ogródkami wielu wspaniałych restauracji. Przez cały rok, na rynku odbywają się duże imprezy i pokazy artystyczne. Teatry wystawiają nowe sztuki a kluby muzyczne i kościoły zapraszają na koncerty.

Stare Miasto jest piękne, ale też drogie i chcąc tanio zjeść obiad czy napić się piwa na pewno lepiej będzie poszukać gospody położonej poza ścisłym centrum, co akurat w przypadku Pragi nie jest trudne. Całe miasto usiane jest gospodami, co wynika z czeskiej mentalności – większość mieszkańców woli się stołować poza domem i nie tracić czasu na gotowanie a przy okazji można napić się dobrego, kuflowego piwa.

Ze Starego Miasta kierujemy się już w stronę Mostu Karola a dalej na Malą Stranę i Hradczany lub w stronę dzielnicy żydowskiej Josefov.

<< wróć 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hradczany i Zamek Praski
Most Karola
Mala Strana
Stare Miasto
Plac Wacława
 
 
 
 
Strona główna | Szukaj | Noclegi | Aktualności | Warunki rezerwacji, RODO | Przydatne informacje | Co warto zobaczyć | O nas

   

Copyright by Wirtualnapraga.pl
All right reserved
Wirtualna Praga - Najtańsze Noclegi w Pradze.